Skip to main content

A melatoninról

A melatoninrólA melatonin egy olyan hormon és neurotranszmitter, mely természetes módon képződik a triptofán nevű aminosavból az agy tobozmirigy nevű területén. A melatonin-termelés olyan többlépcsős folyamat során megy végbe, mely során a triptofán először 5-hidroxi-triptofánná alakul (5-HTP), melyből ezután szerotoninná, majd melatoninná alakul. A folyamat kis idővel sötétedés után megy végbe, a szervezet melatonin-termelésének a csúcspontja pedig éjjel 2-3 óra között van.Ugyanakkor, ha a szemet csak egy kis fény is éri, mondjuk olyankor, mikor éjszaka a mosdóban felkacsoljuk a villanyt, a melatonin azonnal visszaalakul szerotoninná az agyban. Ilyenkor a villany lekapcsolása után el kell telnie egy kis időnek ahhoz, hogy ismét helyreálljon a normál melatonin-szint az agyban.

A melatonin szabályozza a szervezet cirkadián ritmusát, ezért lehet hatásos a melatonin pótlás a szervezet belső órájának visszaállításában.

A melatonin álmosságot okoz

A szervezet a fáradtság által juttatja kifejezésre, hogy pihenésre van szüksége. Gyakorlatilag a nap bármely pontján érezhetjük magunkat kimerültnek, de normális esetben csak késő estére fáradunk el. És ez nem véletlenül van így. Sötétedés után testünk elkezd melatonin-hormont termelni. Az agyban, a borsó nagyságú tobozmirigyben termelődő melatonin a kiváltó oka annak, hogy álmosnak kezdjük érezni magunkat és ágyba akarunk bújni. Ez egy napról napra ismétlődő mintázat.

A sötétség szabályozza

Kutatók kimutatták, hogy a szervezet melatonin termelését a fény, helyesebben mondva a sötétség szabályozza. A sötétség beállta üzen a testnek, hogy fokoznia kell a melatonin termelést, és ettől elkezdjük álmosnak érezni magunkat. Azok az emberek, akik éjszaka dolgoznak, mesterséges módon fénynek vannak kitéve egy olyan időszakban, amikor a szervezet számára a sötétség lenne normális. Ilyenkor az agy blokkolja a melatonin termelést és felborítja az alvási ritmust.

Természetes altató

A melatonin nem szintetikus altatószer. Ezzel együtt, ha a hatóanyagot tabletta formájában pótoljuk, kompenzálni tudjuk a szervezet melatoninhiányát, mely a mesterséges fény miatt jött létre. Bizonyos értelemben így becsapjuk a szervezetet, elhitetve vele, hogy éjjel van, és így bármikor előidézhető a fáradtságérzés. A melatonin tényleg a rendelkezésre álló legtermészetesebb altatószer.

Kiváló szer időzónaváltás-szindróma (jetlag) ellen

Nem az éjszakai műszakban dolgozók az egyedüliek, akik alvászavarokkal küzdenek. A probléma azokat is érintheti, akiknek több időzónát kell átlépniük transzatlanti repülőútjaik miatt. Ez a tünetegyüttes „jetlag” néven ismert, mely során a cirkadián ritmus hirtelen felborulása miatt nem a megfelelő időben érezzük magunkat fáradtnak. Mivel a szervezetnek (a gyors zónaátlépés miatt) nincs ideje alkalmazkodni a helyi időhöz, továbbra is az addig megszokott alvási mintázatot követi, és adott esetben délben érzünk késztetést az alvásra.

A melatonin táplálékkiegészítővel hatékonyan megelőzhető az időzónaváltás-szindróma, azáltal, hogy a tabletta a kívánt időben emeli meg a melatonin szintet. Vagyis függetlenül az időeltolódástól, akkor fekszünk le aludni, amikor akarunk.

Antioxidatív védelem

A melatonin nem csak alvásszabályozó, de kiváló antioxidatív tulajdonságokkal is rendelkezik, semlegesítve a potenciálisan káros szabadgyököket, az egészséges sejteket roncsoló agresszív molekula-csoportot. A tudósok szerint a melatonin azon túl, hogy álmosságérzetet vált ki, sejtregeneráló szerepet is betölt a szervezetben, azáltal hogy semlegesíti a nap során létrejött károsodásokat a túlzott szabadgyök termelés miatt.

Csökkentheti a vérnyomást

A melatonin a vérnyomás szabályozásában is fontos szerepet tölthet be. Egy holland tudományos vizsgálatban, melyben 16 magas vérnyomásban szenvedő férfibeteg vett részt, a kutatók kimutatták, hogy a rendszeresen elalvás előtt egy órával beszedett 2,5 mg melatonin szignifikánsan csökkentette az éjszakai vérnyomást. A felső, szisztolés vérnyomásérték 6 Hgmm-rel, míg az alsó, diasztolés érték 4 Hgmm-rel csökkent. Ráadásul, a vizsgálati alanyok alvásminősége is lényegesen jobb lett. Azzal együtt, hogy a kutatók indokoltnak tartják a melatoninszint és a vérnyomás korrelációjára vonatkozó további vizsgálatokat a melatonin orvosi javaslatra történő alkalmazása előtt magas vérnyomásban szenvedő betegek esetében, nem korai az a kijelentés, hogy a biológiai órának szerepe van a szív-és érrendszer vegetatív szabályzásában.

Stimulálja az immunrendszert

A melatonin természetes módon stimulálja az immunrendszert, azáltal, hogy fokozza a természetes ölősejtek (NK-sejtek) termelődését a szervezetben. A természetes ölősejtek a szervezetben arra szakosodtak, hogy felvegyék a harcot a szervezet két legravaszabb betolakodójával: a ráksejtekkel és a vírusfertőzött sejtekkel. Mivel ezek a betolakodók egészséges sejteknek álcázzák magukat, a test nagyon nehezen tudja kiszűrni őket, míg a természetes ölősejtek tökéletesen alkalmasak erre a feladatra. Egy 1994-ben megjelent tanulmányban egészséges fiatal férfiakból álló vizsgálati csoportnak adtak rendszeresen esténként 2 mg melatonint, két hónapon át. A felmérés előtt és azt követően is mérték a természetes ölősejtek számát. A kezelési idő végén a vizsgálati alanyoknál átlagban 240 %-kal volt magasabb a természetes ölősejt-termelés, ami azt jelenti, hogy több mint duplájára nőtt a rák és a vírusok elleni arzenáljuk.

  • Készítés ideje: